259908718
IT Blog Ömer DURAN

File Server Resource Manager (FSRM)

28.01.2021
90
File Server Resource Manager (FSRM)

File Server, domain çatısı altında bulunan client makinelerin gelişmiş arşivleme hizmetini veren servistir. Etkin kullanılabilirliği yanı sıra, erişimi de kolaydır. Peki nasıl bir hizmet verir ?

  • Kullanıcıların dosyalarını merkezi bir noktada tutabilir.
  • Yedekleme işlemi daha kolay ve etkindir.
  • Kullanıcı kendine ait dosyaları gizleyebilir, paylaşıma açabilir.
  • Kullanıcılar için daha temiz bir masaüstü sağlar.

Bu kolaylıkları ile kurulumu da bir o kadar kolaydır. Kurulum için ; Windows Server işletim sistemine ihtiyacımız vardır. Mevcut yapımda bulunan member server ile kurulum yapacağım.

Server Manager alanında add roles and features kısmından kuruluma başlıyabilir, Manage/add roles and features alanından da kuruluma başlayabilirsiniz.

Açılan Wizard ekranında next butonu ile devam edebiliriz.

Diğer pencerede ise, rollerin ve özelliklerin yükleneceği alan olduğu için role-based or features-based installation seçeneği ile devam ediyoruz.

Bu alanda kurulum yapılacak olan sunucuyu seçip kuruluma devam ediyoruz. Tek bir sunucu bulunduğu için seçili olarak geliyor.

Sonra ki pencerede, ilk iki seçeneğin seçili gelmesinin sebebi ; windows server kurulduktan sonra otomatik gelmesidir. Bizim burada ihtiyacımız olan ve en önemlisi File Server Resource Manager‘ dır.

Seçtikten sonra kurulacak olan features seçeneklerini görebiliriz. Add features butonuna basarak devam edebiliriz.

Bu ekranda bir features yüklemek zorunda değiliz. Fakat kurulum ile alakası olmayan bir features yüklenebilir.

Kurulum sonrası restart atılmasında fayda olması için, üstte ki seçeneği işaretliyorum. Install ile kuruluma başlıyorum.

Install ekranında kurulan features objelerini görebiliriz.

Kurulum bittikten sonra close butonu ile wizard ekranını kapatabiliriz.

File Server Resource Manager yapılandırması için tools sekmesinde File Server Resource Manager alanını görebilir, veya başlat menüsünden Administrative Tools ekranından File Server Resource Manager ekranına ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Omer DURAN