259908718
IT Blog Ömer DURAN

FortiGate Firewall’da Two-Factor Authentication

29.09.2021
77
FortiGate Firewall’da Two-Factor Authentication

Bu makalemde sizlere Firewall üzerinde Two-Factor Authentication ayarlarının nasıl yapıldığını anlatacağım.

Kurumlarda güvenlik seviyesini arttırmak amacı ile Two-Factor Authentication ayarı yapılabilir. Bu ayarı yapmak için Firewall ara yüzüne giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra, User&Device / User Definition / Create New aşamalarını takip ediyoruz.

Resim-1

Local alanda kullanıcı eklemek için Local User seçeneği ile devam ediyoruz.

Resim-2

Kullanıcının, kullanıcı adı ve parolasını belirliyoruz.

Resim-3

Contact Info alanında kullanıcının mail adresini tanımlıyoruz. Ekranda bulunan Two-Factor Authentication seçeneğini işaretlememiz gerekiyor ve kullanılacak olan Token’ ı seçiyoruz.

Resim-4

İşlemler tamamlandıktan sonra tanımlanan mail adresine QR kod gelir. QR kodu, telefonumuza indireceğimiz FortiToken uygulamasına tanıtmamız gerekiyor.

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra, kullanıcı VPN bağlantısında Connect butonuna bastığında mail adresine 6 haneli kod gelecektir. Bu kodu TOKEN alanına yazıp, OK butonuna bastığında VPN bağlantısı Two-Factor Authentication ile sağlanmış olacaktır.

Bu işlemler mevcut User üzerinden CLI alanından da gerçekleştirilebilir. Bunun örneği aşağıdaki gibi yazılan komutları tek tek yazıp User Credentials bilgilerini uygulayarak aşama aşama ilerlenebilir.

Resim-5

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Omer DURAN