259908718
IT Blog Ömer DURAN

Hyper-V Rol Kurulumu

06.02.2021
122
Hyper-V Rol Kurulumu

Bu makalemde sizlere Microsoft ürünü olan Hyper-V rol kurulumu konusunu anlatacağım. Hyper-V Windows Server 2008 ile beraber günümüze kadar gelmiş ve hala kullanılmakta olan bir sanallaştırma platformudur. Günümüzde popüler olan sanallaştırma kavramı maliyet, disk alanı, performans gibi özellikleriyle gelişmekte olan teknolojidir. Virtulization (Sanallaştırma) kavramı gerçek fiziksel sunucu gibi kullanım sağlar. Bu tanıma Hypervisor denilir. Hypervisor, fiziksel sunucu üzerinde kurulum olduğunda fiziksel sunucunun donanımlarını kullanarak faaliyet sağlar. Disk, network kartı, işlemci, ses kartı gibi tüm donanımlardan faydalanarak performans gösterir. Hypervisor kavramı tüm sanallaştırma platformlarında geçerlidir. Örnek vermek gerekirse ; Hyper-V Hypervisor, VMware Workstation Hypervisor, Esxi Hypervisor gibi programlardır.

Sanal makinelerde veya fiziksel makinelerde kurulum sağlamak için örnek olarak Windows Server 2016 Standart sürümü satın alınabilir. Satın alım sonrası yanında bir ROK lisansı gelir. ROK lisansı bize 3 ayrı makine kurulumu sağlar.

  • Örnek 1 : Satın alınan lisans fiziksel makine üzerinde 1 kurulum yapıldıktan sonra sanal ortamda 2 ayrı VM de (Virtual Machine – Sanal Makine) sunucu kurulumu sağlanabilir.
  • Örnek 2 : Satın alınan lisans ile fiziksel makinede değil, sanal ortamda 3 ayrı VM kurulumu sağlanabilir.

Bu örnekler tamamı ile tercih meselesidir.

Genel virtulization bakış açısı sonrası kuruluma başlayabiliriz.

Sunucu üzerinde network kartında static ip yapılandırması, güvenlik duvarının kapatılması ve host name tanımlaması sonrası kuruluma geçiyorum. Server Manager alanında add roles and features butonuna tıklıyoruz.

Next butonu ile bir sonraki sayfaya geçiyoruz.

Rollerin ve özelliklerin kurulumu yapılacağı için role – based or features – based installation seçeneğini seçip next ile devam ediyoruz.

Bu alanda kurulum yapılacak sunucu bilgileri görünür.

Açılan ekranda Hyper-V rolünü seçip add features deyip özellikleri kurmaya başlıyoruz. Bu alanda BIOS ekranında sanallaştıramaya izin vermezseniz, rolün kurulumunu gerçekleştiremezsiniz.

Select features alanında tercihe bağlı özellik kurulumu yapılabilir.

Next ile devam ediyoruz…

Virtual Switches için bu wizard alanında yapılandırma yapmayacağım. Next butonu ile devam ediyoruz.

Migration ekranında yine next ile devam ediyorum.

Stores alanında varsayılan olarak virtual disk files ataması yapar. Tercihe bağlı değiştirilebilir. Hemen altında belirtilen lokasyonda VM’ in path lerinin tutulduğu dosya yolu görünür, tercihe bağlı değiştirilebilir.

Wizard işlemi tamamlandıktan sonra restart atması için ekranda bulunan seçenek tiklenebilir. Ardından install butonu ile kuruluma başlıyoruz.

Kurulum tamamlandıktan sonra Windows Administrative Tools klasöründe Hyper-V Manager rolüne ulaşabiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Omer DURAN