259908718
IT Blog Ömer DURAN

Microsoft Office 365 Secure Score Nedir? Ne İşe Yarar?

14.04.2022
40
Microsoft Office 365 Secure Score Nedir? Ne İşe Yarar?

Kuruluş ortamınızın güvenlik puanını bilmiyor musunuz? O zaman bu yazı tam sizlere göre!

Günlük hayatımızda bilgi işlem tarafında birçok güvenlik ilkesi sağlarız. Dış faktörlerden doğabilecek saldırılara karşılık ortamımızın güvenliğini sağlamak en önemli husulardan biridir. Bende sizlere ortamınızda yaptığınız güvenlik ilkelerinden sonra Office 365 tarafında güvenklik skorunuzun detaylarını gösteren platformdan bahsedeceğim.

Office 365 tarafında Secure Score, yani güvenlik puanı diye adlandırdığımız bu alan, Office 365 tarafında her uyguladığınız değişiklikten 48 saat sonra yaptığınız değişikliğin Office 365 tarafından belirlediği bir puan ile Secure Score tarafına yansır. Örnek vermek gerekirse aşağıda görünen Resim-1 de ki gibi güvenlik puanımız 43.75% olsun. Kullanıcıların güvenli oturum açması için ortamımıza MFA servisini etkinleştiriyoruz. Office 365 tarafında MFA güvenliğinin Secure Score tarafına yansıacağı puan 2.56 varsayarsak bu puan 48 içerisinde gözetlenip 48 saat sonrasında bizlere yeni puan durumumuzu gösterecektir.

Resim-1

View History/Overview ekranında Güvenli puanınızı küçük bir tablo halinde görebilirsiniz. Bu ekranda iyileştirme eylemleride bulunmaktadır. Iyileştirme eylemleri ise, ortamda yapılacak olan güvenlik ilkelerinin güvenli puanınızı ne kadar etkileyeceğini öğrenebilirsiniz.

Örnek olarak, Office 365 uygulamasında oturum açılırken MFA kimlik doğrulama servisi etkinleştirdiğinizde, güvenli puanınıza %15,63 değerinde ekleme yapacaktır.

Resim-2

Burada amaç ortamınızın ne kadar güvenilir olduğunu belirlemektir. Her yapılan değişiklik Office 365 ortamınızın güvenliği açısından önemlilik arz etmektedir.

Improvement Actions ekranına geldiğimizde, iyileştirme eylemlerini daha detaylı bir şekilde inceleyebiliriz.

Kendi ortamımda sağladığım “Turn on user risk policy” eylemini etkinleştirdiğim için “Completed” durumda ve güvenli puanıma %10,94 değerinde ekleme yapılmış.

Resim-3

History ekranında yapabileceğimiz incelemeler ise, geçmişte yaptığımız değişikliklerin tarih açısından bir tablo halinde gösterilmesidir. Tablo üzerinde örnek olarak 29.11.2021 tarihinde güvenli puanım %31,25 iken, yapılan değişikliklerin ardından 01.12.2021 tarihinde %32,81 değerine yükselmiş olduğunu görebiliyorum.

Resim-4

History ekranında, ekranı biraz aşağı kaydırdığımda yapılan değişiklikleri hangi tarihte ve saatte yapıldığını ve bu değişikliklerin Office 365 tarafından yorumlandığını görebiliriz.

Resim-5

Yapılan tüm değişiklikler hem Microsoft Secure Score ekranınızın puan durumunu değiştirecek hem de ortamınızın güvenliğini biraz daha üst boyutlara taşıyacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Omer DURAN