259908718
IT Blog Ömer DURAN

VMware Workstation 15.5 Pro Windows Server 2019 Kurulum

24.01.2021
321
VMware Workstation 15.5 Pro Windows Server 2019 Kurulum

Bu makalemde sizlere Vmware Workstation da Windows Server 2019 kurulumu anlatacağım. Kurulum için öncelikle Windows Server 2019 İSO dosyası gereklidir. Peki İSO dosyası nereden temin edilir ? Aşağıdaki adımları inceleyelim.

Öncelikle Microsoft Evaluation Center sayfasını ziyaret ediyoruz linki aşağıdadır.

https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-windows-server-2019-essentials Web sitesinde direkt olarak form gibi bir alan çıkacaktır. Bu alanda gerekli bilgileri doldurduktan sonra continue butonuna tıklıyoruz.

Bir sonra ki ekranda dil seçimi çıkacaktır. Dil seçimini yaptıktan sonra download butonuna tıklayıp indirme işlemini başlatıyoruz.

İSO ile beraber kurmaya başlayalım.

New Virtual Machine alanında wizard paneli gelmektedir. Typical (önerilen) ile devam ediyoruz.

İnstaller disc image file (İSO), dosya yoluna İSO ekliyoruz.

Çıkan pencerede lisans key girilebilir, kurulumdan sonrada girilebilir. Full name alanı ve oturum için password tanımlaması yapıyoruz.

Virtual machine name alanı, kurulum olduktan sonra VMware Workstation home alanında görünen makinelerde çıkacak olan isimdir. Location alanı ise makinenin veritabanı klasörünün atılacağı dosya yoludur.

Devam ettiğimizde makine disk alanı boyutunu belirliyoruz. Aşağıda bulunan iki seçenek tek bir dosyada saklanması isteniyorsa ; store virtual disk as a single file seçeneği, bölünmüş klasörlerde saklanması tercih ediliyorsa split virtual disk into multiples files seçeneği seçilebilir. Tek bir klasörde yani, store virtual disk as a single file seçeneği önerilir.

Bu alanda makinemizin donanım bilgileri mevcuttur.

Power on this virtual machine ile makine açılır. İlk kurulum nedeniyle otomatik açılacaktır.

Kurulum işlemi başlamıştır.

Tüm kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra, masaüstü ekranında VMware tools wizard açılacaktır. Bu wizard ekranın tam ekran olması için yüklenmesi gerekmektedir. Yükleme işlemi bittikten sonra restart atılmalıdır.

En başta VMware kurulum seçeneklerinde belirlediğimiz password girişini yapıyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Omer DURAN