259908718
IT Blog Ömer DURAN

Windows Server 2022 üzerinde IIS (Internet Information Services) Kurulumu

16.04.2021
93
Windows Server 2022 üzerinde IIS (Internet Information Services) Kurulumu

Bu makalemde sizlere Windows Server 2022 IIS (Internet Information Services) kurulumunu anlatıyor olacağım. Kurulum öncesi IIS nedir biraz bahsedelim:

IIS Windows Server üzerinde çalışan bir roldür. IIS kısacası Windows Server üzerinde Microsoft’ un geliştirdiği web yönetim aracıdır. Örnek olarak bir Hosting firmasından web sitesi satın aldığımızı düşünürsek, bu Hosting firması web siteyi IIS üzerinden yönetir. Tabi ki bu IIS yönetimi DNS’ ide beraberinde getirir. http olarak varsayılan gelen port 80, https için ise 443’ dür. mshowto.org sitesini ziyaret ettiğinizde, gelen istek 443 portu üzerinden gelir.

Kurulumu VMware Workstation 16 üzerinden yapacağım için, elimde Active Directory Domain Services rolü bulunan IISSERVER VM ile başlıyorum. Server Manager üzerinde Add roles and features veya Manage/Add roles and features kısmından da rol kurulumuna başlayabiliriz.

Resim-1

Gelen ekranda Next ile devam ediyoruz.

Resim-2

Sunucu üzerinde rol kurulumu yapacağımız için Role-based or feature-based installation seçeneği ile Next butonuna basıyoruz.

Resim-3

Destination Server ekranında rolün kurulacağı Server bilgileri geliyor, Next ile devam ediyoruz.

Resim-4

Server Roles ekranında Web Server (IIS) seçeneğini işaretlediğimizde gelen tools bilgilerini Add features butonu ile onaylıyoruz.

Resim-5

Features ekranında ise standartta gelen modüller dışında herhangi bir modül kurulumu olmayacak ise Next ile devam edilir.

Resim-6

Next ile devam ediyoruz.

Resim-7

Role Services ekranında default da gelen modüller görülür, ekstra bir modül kurmayacağım için Next ile devam ediyorum.

Resim-8

Rol kurulumu tamamlandıktan sonra, sistemi yeniden başlatmasını istiyorsanız Restart alanını işaretleyebilirsiniz. Install butonu ile kurulumu başlatıyorum.

Resim-9

Kurulum tamamlandıktan sonra Close butonu ile Wizard ekranını kapatıyoruz.

Resim-10

Tools/Internet Information Services (IIS) kısmından IIS Manager ekranını açabilirsiniz.

Resim-11

Windows Server 2016 ile gelen Internet Information Services 10 sürümü ekranda görebilirsiniz.

Resim-12

IIS Manager ekranını biraz tanıyalım. İlgili Server üzerine tıklandığında kurulum sırasında yüklenen modülleri görebiliriz.

Resim-13

Server altında bulunan Application Pools IIS için büyük derecede önemli olan kısımdır. Bir web sitesinin çalışması için gerekli bir ayardır. Kısaca belirtmek gerekirse, bir web sitesinin çalışması için hem güvenlik hem de yapılandırma ayarlarının yapıldığı alandır. Application Pools ile bir siteye donanımsal olarak ne kadar RAM kısmını karşılayabileceği ne kadarlık bir CPU kısmını karşılayabileceği gibi verilen değerler ile alakalıdır.

Resim-14

Sites alanında ise Site bilgilerinizi görürsünüz. Kurulum sonrası standart olarak Default Web Site getirir.

Resim-15

Default Web Site üzerinde sağ tık Explore kısmını açtığımızda bizi intepub adında lokal diskte bulunan bir klasöre atacaktır. Bu klasör default olarak gelmektedir. Bu klasör, tüm alt klasörleri içinde barındıran ana klasördür (custerr, history, logs, temp, wwwroot).

  • Custerr: Error Pages (hata sayfaları) barındıran klasördür.
  • Log: Log dosyalarının bilgileri bulunduğu klasördür.
  • Wwwroot: IIS kurulumu sonrası Default web site bilgilerinin tutulduğu klasördür.
  • History: IIS, her iki dakika aralığında konfigürasyon değişikliği olup olmadığını kontrol eder. Konfigürasyon değişikliği var ise, son 10 değişikliği bu klasörde tutar. Yapılan herhangi yanlış bir konfigürasyonda, bu klasör içerisindeki bilgilerden geri dönme şansınız mevcuttur.
  • Temp: Geçici klasörlerin bilgisinin tutulduğu klasördür.

Resim-16

Custerr klasörü içerisinde bulunan hata sayfaları görülmektedir.

Resim-17

En klasik hata sayfalarından olan 404 hata sayfasını görüntülüyorum.

Resim-18

Default olarak gelen web sitesini görüntülemek için ise, Default web site üzerinde sağ tık ardından Explore seçeneği ile intepub içerisinde wwwroot klasörüne atacaktır.

Resim-19

Default olarak gelen web sitesini görmek için iisstart html uzantılı dosyayı açıyorum.

Resim-20

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Omer DURAN